Gelecek haftanın takviminin yanı sıra öne çıkması beklenen iki gündem… Fransa ve OPEC…

Hedge Funds This Year, Explained

Coronavirüsüne dair endişeli tablo devam ederken, veri bazlı fiyatlamalar ikinci planda kalmaya devam ediyor. Bu kritik gelişmenin gölgesinde gelecek hafta iki gündemi de haber başlıklarında konuşabiliriz.

Birincisi OPEC. Tahmini olarak 18 Mart günü Rusya ve OPEC’te yer alan Petrol üreticisi ülkeler ile bir araya gelerek kesintide anlaşma konusunda görüşmelerin yapılması bekleniyor. Kritik konu OPEC’ten bir anlaşmaya dair gelecek açıklamalar değil, Rusya ve Suudi Arabistan’ın anlaşması olacak. Rusya için bir süre bu fiyatlar sürdürülebilir olmasının yanında petrol piyasasında payını artırabilmek adına uygun olsa da, Suudi Arabistan için gerek bütçe gelirleri gerekse Pazar payında oluşabilecek kayıplar adına çok da makul sayılmaz. Geçtiğimiz yıllarda da yaşanan anlaşmazlıklarda kısa bir sürenin ardından bir araya gelerek ortak bir uzlaşı sağlanmıştı. Benzer şekilde gelecek haftada gelebilecek iyimser bir açıklama önce petrol fiyatlarını pozitif etkiler. Ardından Hisse senedi piyasaları için pozitif sirayet edebilir. Bu yalnızca petrol piyasasında beklediğimiz gelişmeye alakalı bir değerlendirmedir. Diğer detaylara karşı temkinli olmakta fayda var.

Diğer takip edilecek detay ise Fransa’da yapılacak yerel seçimler. 15 ve 22 Mart tarihlerinde iki tur halinde yapılması beklenen yerel seçimlerin sonucu, 2022 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron’un yeniden adaylığını koyup koymayacağını adına önem arz ediyor. Hatta bu seçimlerle Macron’un bulunduğu konumu itibariyle gücünü görebilmek adına kritik olacak. Fiyatlamadan ziyade daha çok Fransa’nın 2022 yılı için siyasi yapısına dair tahminler açısından kritik olacak bu seçimin ilk turu Pazar günü takip edecek olup, seçim sonuçları yoğunluğa göre Asya saatleri diliminde açıklanması mümkün olabilir.

Aylin Cevizci